loading

„Jak bankrutować to tylko w Londynie” – nasza wypowiedź dla tygodnika Wprost o upadłości konsumenckiej transgranicznej.

Artykuł dostępny w wydaniu nr 21/2015 tygodnika Wprost na stronach 32-33
.
Artykuł do pobrania w formie pliku PDF po kliknięciu w ten link >> Wprost <<

Gazeta Wyborcza:

Turyści bankruci. W Anglii w pół minuty uwalniają się od długów.
Tysiące Irlandczyków pielgrzymują do sądów w Wielkiej Brytanii, by w ciągu krótkiej rozprawy ogłosić bankructwo i uwolnić się od milionowych długów. W sumie umorzono długi o równowartości 1,2 mld euro.
.

Gazeta prawna:
.
 Turystyka upadłościowa polega na ogłaszaniu upadłości w krajach o korzystniejszych dla dłużników przepisach.
.
Skutki orzeczenia sądu państwa członkowskiego UE rozciągają się na pozostałe kraje. Tym samym bankructwo ogłoszone w Anglii będzie obowiązywać także w Polsce. To właśnie Anglia jest szczególnie popularnym kierunkiem. Nie zawsze to rozwiązanie okazuje się tańsze, ale – w przeciwieństwie do polskich – angielskie sądy co do zasady nie stwarzają problemów. Wystarczy złożyć prosty wniosek, a całość postępowania trwa ok. 4 godzin.
.
Czytaj więcej:
.
 „Co to takiego?
Dłużnicy wykorzystują zasadę, że upadłość ogłoszona przez sąd jednego kraju UE musi być respektowana przez inne państwa członkowskie. Bankrutują więc tam, gdzie jest to najtańsze, formalności są ograniczone do minimum, a oddłużenie następuje najszybciej. – Turystyka upadłościowa jest bardzo popularna zwłaszcza w przypadku upadłości konsumenckiej, która u nas do niedawna była praktycznie nieosiągalna”
.
Czytaj więcej:

 Gazeta bankowa:
.
„Czy jest alternatywa?
Jest. I Ci co o niej wiedzą, śmieją się polskiemu Ministerstwu Sprawiedliwości i Ministrom prosto w twarz. Samo Ministerstwo Sprawiedliwości nazywa proceder „turystyką upadłościową””

Polish Express:
.
 „Upadłość ogłoszona w UK jest wiążąca w odniesieniu do długów nabytych w Polsce, także ich egzekucja nie powinna mieć miejsca”
.
Czytaj więcej:

Turystyka upadłościowa jest zjawiskiem, w którym mieszkańcy jednego kraju przechodzą do innej jurysdykcji, aby zadeklarowaćbankructwo osobiste.
.
 Czytaj więcej:

The Guardian:
.
„Adwokat z Leicester pomógł swoim klientom z Irlandii uciec przed ponad 1 mld euro długu, korzystając z dynamicznie rozwijającego się handlu „turystyi upadłościowej”.”
Czytaj więcej:

Rzeczpospolita:
.

Prawo naprawcze jest tak trudne, że polskie firmy uciekają pod parasol obcych przepisów.

Wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE z 22 listopada 2012 r. (sygn. C-116/11)potwierdził, że każda forma upadłości w jednym kraju członkowskim i jej skutki  muszą być respektowane przez sądy upadłościowe innego kraju Unii Europejskiej.

. Czytaj więcej:

„Upadłość konsumencka w Anglii sprawdzonym sposobem na długi w Polsce”
.
Czytaj więcej:

    

   


 

  

Adres korespondencyjny:

ECPU Europejska Grupa Prawnicza Ltd.
​220C Blythe Road 
London W14 0HH
Companies House number 09828995
 

 

KONTAKT:

 

e-mail:

biuro@ecpu.pl