loading

European Health Insurance Card to bezpłatna brytyjska karta ubezpieczenia zdrowotnego, która upoważnia do darmowego lub częściowo refundowanego korzystania z podstawowych usług medycznych podczas wizyty w krajach Europy.

European Health Insurance Card (w skrócie EHIC) zastąpiłą starą kartę E111 z 2006 r.

EHIC upoważnia do bezpłatnego lub częściowo refundowanego korzystania z podstawowych usług medycznych podczas wizyty w krajach należących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego (European Economic Area, EEA), a także Szwajcarii.

 

Dla kogo jest EHIC?

O kartę mogą ubiegać się rezydenci brytyjscy, obywatele krajów należących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego (w tym Polski), Szwajcarii oraz osoby pow. 16-tego roku życia mieszkające i pracujące w UK.

 

Co zapewnia EHIC?

Posiadając kartę EHIC jesteś zwolniony z opłat za podstawowe usługi medyczne w kraju, do którego podróżujesz. Uwaga – nie zawsze oznacza to jednak, że za zabiegi, które są bezpłatne na Wyspach, nie zapłacimy np. w Niemczech lub w Polsce. Dlatego warto wcześniej sprawdzić, czy usługa w danym kraju zalicza się do zakresu usług podstawowych i czy placówka zdrowia, do której trafiliśmy ma podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia (NFZ).

 

Jak działa EHIC?

EHIC obowiązuje tylko w przypadku krótkich turystycznych wyjazdów i nie może być używana wówczas, gdy planujemy przenieść się do danego kraju.

Wyrabiając kartę dla siebie możemy wyrobić ją również dla swoich bliskich.

Każdy z wymienionych w formularzu członków rodziny otrzyma własną kartę EHIC.

Informacja oryginalna:

Accessing healthcare in Poland

Each country’s health system is different and might not include all the things you would expect to get free of charge from the NHS. This means you may have to make a patient contribution to the cost of your care.

Your European Health Insurance Card (EHIC) will enable you to access public healthcare provided in Poland at a reduced cost, or sometimes for free. It will cover you for treatment until you return to the UK. It also covers you for treatment of pre-existing medical conditions and for routine maternity care, providing the reason for your visit is not specifically to give birth.

Get the EHIC smartphone app

The European Commission (EC) has developed a useful multi-language free phone app, which explains how to use the EHIC card in different countries within the European Union (EU). It summarises the treatments, costs, procedure for reimbursement and emergency numbers.

  

Adres korespondencyjny:

ECPU Europejska Grupa Prawnicza Ltd.
​220C Blythe Road 
London W14 0HH
Companies House number 09828995
 

 

KONTAKT:

 

e-mail:

biuro@ecpu.pl